Керівники Закарпаття обговорили з головою Львівської облради грантові проекти для підтримки ініціатив карпатських громад

У середу, 17 січня, до голови Закарпатської облради Михайла Рівіса з робочим візитом завітав його колега – очільник Львівської облради Олександр Ганущин. У зустрічі також взяли участь голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, виконавчий директор Асоціації «Єврорегіон Карпати-Україна» Галина Литвин, обласні обранці Василь Худинець та Денис Ман, керівники структурних підрозділів облради та ОДА.

Діловий тон зустрічі та конструктивний діалог задав керівник Львівщини, який ще є головою Правління Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна». Він щиро зізнався, щоразу коли перебуває на Закарпатті – відчуває себе як вдома, бо родом із Рахова, де пройшло його дитинство та юність. Тому, коли мова йде про транскордонне співробітництво та залучення грантових коштів ЄС, не забуває про рідний край, лобіюючи участь Закарпаття у реалізації спільних проектів.

На початку він коротко поінформував керівників Закарпаття, які питання потребують обговорення та узгодження при підготовці спільних проектів регіонального розвитку ЄС, які можуть реалізовуватися за рахунок обласного та місцевих бюджетів.

– Наша мета, як прикордонних регіонів, і які історично, ментально та культурно пов’язані з країнами Євросоюзу, максимально залучати європейський фінансовий ресурс для розвитку Львівщини та Закарпаття в усіх можливих аспектах, – наголосив Олександр Ганущин, додавши: – Ми маємо налагоджену багаторічну тісну співпрацю з поляками, з якими зреалізовано понад сотню спільних мікропроектів у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна. Маємо хороші напрацювання та фаховий потенціал у підготовці різних потужних проектів, тож хочемо допомогти територіальним громадам Закарпаття покращити інфраструктуру, зберегти історико-культурну спадщину, розвивати економічні, соціальні, наукові та культурні зв’язки.

Відтак, першим учасники наради розглянули проект «Карпатська мережа регіонального розвитку», де для Закарпаття передбачено 6 млн грн і 2,5 млн грн для міст обласного значення.

– Невдовзі відбудеться конкурс на мікропроекти для місцевих громад, де кожна область ( учасниками програми є, крім Львівщини і Закарпаття – Івано-Франківська та Чернівецька області) матиме по 10 проектів на суму 2,5 млн євро. Для цього необхідно закласти в обласному бюджеті до 2 млн грн для співфінансування та підтримки ініціатив карпатських громад, а відтак успішної реалізації проектів, – зазначила Галина Литвин, додавши: – У вересні стартують малі проекти до 160 тис євро, тож на кілька з них чекаємо пропозиції від Закарпаття. Мова йде про історико-культурну спадщину громад (до 12 тис євро), капремонти бібліотек, сільських клубів, а також різного роду фестивалів, чи-то винних, чи гастрономічних.

Вислухавши львівських гостей, Геннадій Москаль запропонував залучити європейські кошти на реставрацію замків, музеїв, а також розбудову вузькоколійки, яка була збудована ще у 1905 році, і досі представляє інтерес серед туристів та краян.

– Мусимо нарешті докласти всі зусилля для довгоочікуваного відкриття пішого пункту пропуску «Лубня-Волосате», що на території природних парків трьох держав – Польщі, Словаччини та України, – зауважив Геннадій Геннадійович, наголосивши на важливості цього переходу: – Він з’єднає Закарпаття із Підкарпатським воєводством, тим самим набагато скоротить закарпатцям час і дорогу до Польщі та дасть суттєвий поштовх в економічному та туристичному розвитку Великоберезнянщини.

Далі учасники наради обговорили реалізацію Програми підтримки ініціатив карпатських громад, яка запроваджена на умовах солідарного співфінансування проектів та створює передумови до ефективного використання бюджетів усіх рівнів для вирішення актуальних проблем розвитку територій і забезпечить їх збалансованого зростання.

Наступними питаннями для обговорення було сприяння у підготовці мікропроектів у  рамкам Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020 та про відкриття представництва Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» в Закарпатській області.

– За результатами голосування учасників Правління Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна», очільником представництва для загальної координації на Закарпатті обрано Василя Худинця, який є депутатом облради, – підкреслив Михайло Рівіс, додавши, що Закарпаття буде достойно представлено у різних грантових проектах.

Тож, було вирішено офіційно відкрити представництво у краї орієнтовно 19 лютого п.р. та вже більш детально обговорити реалізацію спільних проектів, підготовлених для різних конкурсів, в тому числі й ініціатив місцевих карпатських громад.

Прес-служба Закарпатської облради

Вам також має сподобатись...