Анонсований ажіотаж навколо затвердження Схеми планування території району виявився невиправданим. Вже під час розгляду порядку денного одинадцятої сесії, голова районної ради Василь Дан, враховуючи звернення громад Чорної Тиси і Розтоків про розширення меж населених пунктів, голови Косівської Поляни – про невідповідність закріплених полонин, а також неврахування в документі сьогоднішніх потреб населення, вніс пропозицію зняти питання з розгляду і не повертатися до нього, поки Схема не буде відповідати запитам нинішньої доби.
Голова райдержадміністрації Павло Басараба був більш категоричним, висловивши здивування наявності у Схемі можливості розташування на водоймах району 24 МГЕС. Чому саме стільки – питання залишається відкритим. Враховуючи туристичний потенціал району, подібне викликає подив, адже проігноровано інтереси місцевого населення. Саме тому Схему відправили на доопрацювання, хоча це і обійдеться додатковими затратами, але унеможливить перетворити Рахівщину, її природні багатства в спустошений полігон з накопичування надходжень до кишень окремо взятих і без того небідних представників бізнесу.
Розклавши всі крапки над „і”, народні обранці розглянули відкоригований порядок денний. Насамперед, заступник голови ради Іван Копич ознайомив присутніх з відповідями на попередні звернення самоврядного органу району, а заступник голови районної виборчої комісії Юрій Гулин зачитав рішення про визнання повноважень депутата районної ради Івана Цубери, якого наступним рішенням ввели до складу постійної комісії з питань розвитку туризму, рекреації та природного співробітництва. Також депутати внесли зміни до Програми розвитку та вдосконалення нефрологічної служби і районного бюджету.
З текстом пізніше схваленого Звернення до Прем’єр-міністра України щодо збереження державної форми ведення лісового господарства, а непередачі відповідних структур у концесію ознайомив заступник голови ради Іван Копич.
Директор Карпатського біосферного заповідника Микола Рибак розповів про стан виконання установою природоохоронних заходів. Як зазначив очільник району під час обговорення виступу, в цілому ніхто не заперечує виконання тих чи інших завдань КБЗ, однак є і чимало зауважень та пропозицій. Насамперед, мова про належне облаштування місць відвідування туристів, зокрема, водоспаду Труфанець, дотримання меморандумів співпраці з територіальними громадами, тобто виконання зобов’язань щодо ремонту лісових доріг, мостів, забезпечення населення паливними дровами, очистку русел водойм від захаращень та побутового сміття, сприяння у виділенні високогірних пасовищ під випас громадської худоби та створення нових полонинських господарств й підтримку діючих. Також голова райдержадміністрації висловив підтримку розширення меж КБЗ на так звані промислові зони, на які час від часу кладуть око підприємливі розробники родовищ корисних копалин. Окремою темою для установи має стати вивчення зростання у районі тиса ягідного (у народі – негнийдерева або тисини), від якого, ймовірно, й походить назва головної водної артерії Рахівщини, який широко використовували наші предки у побуті, як лікувальний засіб.
Михайло ЮРАЩУК, “Зоря Рахівщини» за 22 липня.