Туризм

Жили люди на Землі не маючи своїх земель. І вирішив Бог розділити між ними землі, щоб кожен був собі ґаздою на своїй землі. Підходили до нього люди різних націй і Бог давав їм землю де буде їм добре. Гуцул підійшов до Бога самим останнім, бо весь той час порався по ґаздівству. Та не залишилося жодних вільних земель. Гуцул дуже зажурився. Тоді Бог вирішив віддати йому землю, яку залишив для себе – де після холодної зими приходить сповнена надії на життя весна, а літо дарує тілесне тепло, і осінь стиглі овочі й фрукти, де підніжжя високих гір омиваються чистою водою потоків і рік, а природа рясно обдарована всякою рослинністю і живністю … Саме на такій землі живуть гуцули.

Народна гуцульська байка

Гуцули дуже гостинний та щирий народ, радо будуть Вас вітати на своїй землі, розкажуть про всі особливості життя у горах та пригостять Вас стравами, які споконвіків готувалися на гуцульській землі.

Благословенним закутком української землі назвав Гуцульщину Іван Франко. І справді — благословенний, передовсім, з огляду на етнічну його збереженість, на менші порівняно з іншими регіонами України втрати споконвічної традиції у побуті, звичаях, народній творчості й вбранні.

files/photos/tyruzm/3.gifОсновним заняттям віддавна було тут вівчарство та лісові промисли. З давніх часів розвинулися і художні промисли, що згодом виготовляли не лише необхідні для домашнього вжитку речі, а й товар для ринку — дерев’яні вироби з характерною files/photos/tyruzm/5.gifрізьбою та інкрустацією, розписні керамічні вироби; окремі пишно декоровані частини одягу— кептарі, плетені вовняні капчурі, сердаки, сумки, пояси (додаток); вовняні вироби ткачів — килими, верети, ліжники. Саме ця порівняно невелика етнографічна гfiles/photos/tyruzm/4.gifрупа українців найповніше зберегла свою національну самобутність, традиційне народне убрання, що побутує на Гуцульщині і донині.

http://rakhiv-rr.gov.ua/files/photos/tyruzm/6.gif   Рахівщина володіє справжнім екологічним феноменом та надзвичайно потужним природно-ресурсним потенціалом. Тут знаходяться найвища вершина України — гора Говерла (2061 м.) і всі шість вершин Українських Карпат, що перевищують 2000 метрів над рівнем моря. Рахівщиною проходить Закарпатський туристичний шлях (ЗТШ)  – це концепція пішохідних туристичних шляхів, головна нитка яких проходить територією Закарпаття через Бескиди,  Боржави, Свидовець, Чорногору та Мараморошський масив.

Справжньою скарбницею Рахівщини є мінеральні files/photos/tyruzm/7.gifджерела, яких тут розвідано понад сто. Основні бальнеологічні ресурси складають вуглекислі мінеральні води (гідрокарбонатно-хлоридні натрієві та вуглекислі маломінералізовані), які приймаються і як питна вода, і як лікувальні ванни. Саме вуглекисла миш’яковиста мінеральна вода Гірськотисянського родовища є головним лікувальним чинником санаторію “Гірська Тиса”, який спеціалізується на лікуванні захворювань опорно-рухового апарату та периферичної нервової системи.

Рахівський район — найбільш лісистий район на Україні. Тут зосереджена третина видового складу флори України, половина червонокнижних видів рослин і тварин Карпат. На скелях Близниць, Герешаски, Нєнєски, Кузія та files/photos/tyruzm/8.gifПіп Івана росте кілька десятків рослин, які на Україні ніде більше не зустрічаються, у тому числі легендарний едельвейс (шовкова косиця). Унікальні праліси та високогірні лучні системи віднесені до найцінніших екосистем планети і Міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Ці чудові місця є останнім оплотом таких великих хижаків у Європі, як ведмідь, вовк та рись.
Понад 20 % території району займає Карпатський біосферний заповідник, який відноситься до найкращих природних резервів планети. У заповіднику охороняється понад 1000 видів вищих судинних рослин, 64 види ссавців, 173 види птахів, 9 видів плазунів, 13 видів земноводних, 23 види риб, близько 15 000 видів безхребетних тварин. Наfiles/photos/tyruzm/9.gif території основного корпусу заповідника створено унікальний для України музейний комплекс —Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах.

files/photos/tyruzm/10.gif   Зважаючи на гірський ландшафт Рахівщина наділена надзвичайно сприятливими умовами для зимової рекреації та розвитку гірськолижного спорту. На території району працюють велика кількість гірськолижних бугельних та крісельних підйомників, поряд з якими розташовані готелі, які запропонують Вам весь спектр готельних послуг за помірною ціною. Гірський масив Драгобрат розташована на висоті 1300—1400 метрів над рівнем моря, на відстані 18 км від селища Ясіня, на стику хвойних лісів і альпійської зони, біля підніжжя гори Стігfiles/photos/tyruzm/11.gif (1707 м). Унікальність Другобрату полягає в тому, що через свою високогірність стійкий сніговий покрій тут тримається з жовтня по травень, що є суттєвою конкурентною перевагою даної туристичної зони.
Неодємною візиткою району поряд з г.Говерлою та Драгобратом є географічний центр Європи, розташований поблизу села Ділового. На геодезичному знакові латиною викарбуваний напис, який в перекладі files/photos/tyruzm/12.gifакадеміка Н. Тарасова на українську мову означає: „…Постійне, точне, вічне місце. Дуже точне, із спеціальним апаратом, який виготовлений в Австрії і Угорщині, з шкалою меридіанів і паралелей, встановлений Центр Європи, 1887″ Визначення Центру Європи фахівцями Австро-Угорської імперії, яка на той час займала величезну територію у Центральній Європі, підкреслює історичну цінність цього символу.

Гуцули – дуже віруючі люди. Звернення до Бога присутні у всіх подіях буденного і святковогоfiles/photos/tyruzm/13.gif життя гуцула. На Гуцульщині збережені більшість релігійних обрядів прадідів. Разом з духовністтю збережені деякі церкви – пам’ятки дерев’яної архітектури. У селі Діловому знаходиться унікальна церква Різдва Пресвятої Богородиці (1750 р.). У смт. Ясіня – Преображенська (Петропавлівська) дерев’яна церква (1780 р., а роком пізніше збудована її дзвіниця). У Ясінях було зведено також з дерева Церкву Вознесіння Господнього (Струківська) (1824 р.) і дзвіницю (1813 р.). У селі Середнє Водяне Миколаївська церква та дзвіниця були побудовані у 1428 році і є найдавнішими із культових споруд на Закарпатті і Україні. А Миколаївська (нижня) церква в цьому ж селі збудована у 1776р.

Всі ці церкви є національним культурним надбанням.