Рівіс про відкриття унікальної виставки в Ужгородському замку: Закарпаття одержало безцінний скарб!

У вівторок, 21 листопада, в Ужгородському замку відбулося урочисте відкриття потужної виставки експонатів «Історія Закарпаття від VIII-го ст. до 1920 р.». У заході взяли участь Уповноважений уряду Угорщини Іштван Грежа, Держсекретар Угорщини Потап Арпад Янош, голова Закарпатської облради Михайло Рівіс, його перший заступник – Йосип Борто, заступник голови ОДА Віктор Мікулін, народний депутат України Василь Брензович, Генконсул Угорщини в м.Ужгород Йожеф Бугайла, депутати облради, науковці, громадськість та мас-медіа краю.

Захід відкрили гімнами України та Угорщини. Всі виступаючі говорили про історичні цінності, збережені спільні сторінки життя мешканців краю, мирне майбутнє та розвиток подальшої тісної співпраці.

Як наголосив очільник Ужгородського музею Василь Шеба, презентація історичної виставки відбулася завдяки тісній співпраці Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького та Ніредьгазького музею ім. Йоша Андраша, за підтримки Генерального консульства Угорщини у м. Ужгород та за сприянням Закарпатської обласної ради та ОДА. Ідея створення даної виставки належить відомим діячам краю – Олександру Шпенику та Маргариті Мощак.

– Це перша за останні 70 років повноцінна діюча виставка експонатів-оригіналів, 90%  яких досі зберігалися у підвалах музею. Завдяки угорцям вдалося за невеликий період часу, з 15 вересня по 18 листопада, повністю реконструювати чотири зали замку, площею 500 кв м, – з гордістю розповів очільник музею, додавши, що створена інтерактивна виставка відповідає викликам 21-го сторіччя. – Вона не лише відображає певний період історії Закарпаття, але і забезпечує незабутні, позитивні культурні враження як для мешканців багатонаціональної Закарпатської області, так і для туристів-відвідувачів замку.

У своїй промові угорські високоповажні гості наголошували, що, не дивлячись на сьогоднішні суперечності між Угорщиною та Україною, ця виставка яскраво говорить про те, що в історії є спільна мова, культура, духовність, які не перекреслять політики. «Дана виставка є незаперечним фактом того, що українці з угорцями можуть мирно співіснувати, берегти та примножувати спільні сторінки історії», – підкреслив пан Іштван Грежа.

В цьому його підтримав Держсекретар Угорщини, додавши, що у 21-му столітті ми зможемо знайти спільні дотики. «Тепер в цьому замку українські, угорські та діти інших національностей зможуть наочно вивчати історію свого краю, своїх предків і таким чином будувати достойне майбутнє своєї країни», – зауважив Потап Арпад Янош. Він подякував голові Закарпатської облради, всьому депутатському корпусу, голові ОДА у підтримці дружніх взаємовідносин та у сприянні цієї виставки, додавши: – Експозиція підготовлена на дуже високому рівні, навіть Угорщина може позаздрити українцям. Збереження спільної історії лише зближує наші народи, розвиває культуру, духовність. Україна може пишатися такою виставкою!»

Михайло Рівіс насамперед подякував високоповажним гостям, уряду  Угорщини за надану 100% фінансову допомогу у створенні такої потужної та унікальної виставки. Адже мова йде про чималі кошти – 108 млн форинтів (майже 10 млн грн).

– Закарпаття одержало безцінний скарб! Тепер наші діти, мешканці краю, туристи, гості, які відвідуватимуть цю виставку, переконаються в тому, що на Закарпатті не було суперечностей між національними меншинами, які століттями жили однією мовою – взаємоповаги, в мирі та злагоді, – підкреслив Михайло Рівіс.

Заступник голови ОДА Віктор Мікулін зауважив, що дана виставка відновила реальну історію краю за досить великий період часу, з 8 століття і аж до першої половини 20 століття. Завдяки серйозній допомозі Угорщини, тепер в музеї є різні візуальні елементи, техніка, що забезпечує інтерактивний характер, а також програми музейної педагогіки.

Відтак високоповажна угорська делегація разом з керівниками краю символічно перерізали червону стрічку, давши зелене світло вже відтепер постійно діючій виставці в Ужгородському замку.

Довідково: Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького, що діє в Ужгородськиому замку, на початку цього року ініціював створення виставки, що відображає історію Закарпаття від VIII-го ст. до І-ї Світової війни та реконструкцію цілком зруйнованої зали замку, де розміщуватиметься експозиція. Ініціатива була підтримана Управлінням Уряду Угорщини з питань гармонійної співпраці між Саболч-Сатмар-Березькою та Закарпатською областей, яке 12 червня 2017 р. підписало меморандум із Закарпатським обласним краєзнавчим музеєм ім. Т. Легоцького про реалізацію проекту.

Проект отримав і підтримку Закарпатської ОДА облради. Фахове підґрунтя проекту забезпечує Угода про співпрацю, укладена між Нірегазьким музеєм ім. Йоша Андраша та Закарпатським обласним краєзнавчим музеєм ім. Т. Легоцького.

Проект реалізований в результаті співпраці керівництва області та музеїв, і складалася з 3-х головних етапів: оцінка музейних матеріалів угорських музеїв, закупка експозиційних предметів, складання інтерактивних програм. Виконавець – Музей ім. Йоша Андраша, м. Ніредьгаза; оцінка експозиційних матеріалів закарпатського музею, складання експозиції.

Прес-служба Закарпатської облради

Вам також має сподобатись...