Крайові парламентарі обговорять стан надання стоматологічної допомоги населенню Закарпаття

Завдяки реалізації обласної програми, закупівля медикаментів та виробів медпризначення профінансована на 100%, тож лікарями-стоматологами області здійснено якісне в повному обсязі надання стоматологічної допомоги  усім пільговим категоріям населення області, які підлягали безкоштовному зубному протезуванню.

На розгляд депутатів Закарпатської облради виноситься проект рішення «Про стан надання стоматологічної допомоги населенню області».

Як зазначає у пояснювальній записці автор документу – департамент охорони здоров’я  ОДА, торік рішенням  обласної ради затверджена  обласна  Програма забезпечення медикаментами, виробами медичного призначення і проведення безкоштовного зубопротезування ветеранів війни та пільгової категорії населення області на 2017 – 2021 роки.  Розпорядником коштів по фінансуванню та виконанню заходів Програми визнані  Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка та КЗ “Обласний госпіталь ветеранів війни”. Заплановано кошторисних асигнувань по КЕКВ 2220 “Медикаменти та перев’язувальні матеріали” на 2017 рік в сумі 500,0 тис.грн. для закупівлі медикаментів та виробів медичного призначення для надання стоматологічної допомоги.

Закарпатською обласною клінічною стоматологічною поліклінікою здійснено закупівлю виробів медичного призначення, а саме розхідних стоматологічних матеріалів (пломбувальний матеріал та дрібний інструментарій) на суму 500,0 тис.грн. та видано у стоматологічні заклади області. Основними результативними показниками, які свідчать про ефективність виконання програми  є показники пролікованих пацієнтів зі стоматологічною патологією і підготовка їх ротової порожнини до протезування. Враховуючи, що заходи Програми по закупівлі медикаментів та виробів медичного призначення профінансовані на 100%, лікарями-стоматологами стоматологічних закладів області  здійснено якісне в повному обсязі надання стоматологічної допомоги  усім пільговим категоріям населення області, які підлягали безкоштовному зубному протезуванню.

На проведення безкоштовного зубного протезування Програмою заплановано виділення коштів з обласного бюджету  на 2017 рік 1100 тис.грн. За минулий рік освоєні кошти стоматологічними закладами області в розмірі 990,6 тис.грн., що на 18,7 відсотків більше ніж у 2016 році. Виконання  прогнозованого обсягу коштів на зубне протезування пільгових категорії населення області за 2017 рік складає 90,1 відсотків. За використані кошти зубопротезовано всього 480 осіб із пільгової категорії населення області. Окрім цього, з місцевих бюджетів виділено і освоєно коштів в сумі 1330,6 тис.грн.,  на які запротезовано  538 осіб. За кошти фонду ЧАЕС запротезовано 111 чол. і освоєно 253,3 тис.грн.

Загалом за кошти обласного та місцевих бюджетів запротезовано 1129 чол., Вдалося зберегти діючих 10 стоматологічних кабінетів при загально-освітніх школах області, при вищих навчальних закладах – 1.  Укомплектованість служби лікарями-стоматологами – 98,9%, дитячими лікарями-стоматологами – 97,8%, стоматологами-ортопедами – 80,1%.

Всього до лікарів-стоматологів стоматологічних закладів області звернулося за стоматологічною допомогою 960,3 тис.чол. З них сільські мешканці – 691,2 тис.чол., або 71,9%. Первинних хворих, тобто тих хто звернуся за стоматологічною допомогою вперше в поточному році – 542,1 тис.чол., а це майже кожний другий мешканець області. Плановою санацією ротової порожнини охоплено 400,5 тис. чол., в тому числі 208,1 тис. дітей віком до 18 років. Із числа планово оглянутих потребувало санації 73,3%, в тому числі дітей – 73,0%.

Показник потребуючих санації ротової порожнини у населення Закарпатської області залишається відносно сталим і є наслідком несприятливої клімато-географічної ситуації в регіоні (фтор-йодна недостатність) на фоні фінансових проблем та недостатньо оновленої матеріально-технічної бази стоматологічної служби.

Повністю проліковано 87,9% відсотків потребуючих, в тому числі 88,6% дітей. Показники санації ротової порожнини у порядку планової санації є близькими до середніх по Україні та навіть вищими. Цей кінцевий показник лікувально-профілактичної роботи, яку проводять на місцях лікарі-стоматологи краю свідчить про те, що ефективність їх роботи торік була на достатньому рівні. Відвідування до лікарів-стоматологів на 1-го жителя області складає – 0,8, а дитячого населення – 1,18.

Питома вага запротезованих безкоштовно із загального числа осіб, яким проведено зубне протезування складає 40,9%. Так, усього запротезовано 2755 чол, з них безкоштовно – 1129, за оплату – 1626. Залучені таким чином кошти спрямовуються на утримання та розвиток ортопедичних та стоматологічних відділень та оновлення матеріально-технічної бази служби, закупівлю розхідних стоматологічних матеріалів. Таких коштів по ЗОКСП залучено 1 млн.309 тис.грн., що в порівнянні з 2016 роком більше на 25 відсотків.

Збільшуються загальна кількість  використаних коштів для надання лікувально-профілактичної стоматологічної допомоги з місцевих бюджетів: 2014 р. – 970,3 тис.грн., 2015 р. – 1375,6 тис.грн., 2016 р. – 1144,4 тис.грн., 2017 р. – 1300,0 тис.грн. В загальному за 4 роки використано 4 млн.760,3 тис.грн.

Відмічається позитивна тенденція у збільшенні виділених коштів з бюджетів усіх рівнів на надання ортопедичної стоматологічної допомоги пільговим верствам населення до 2 млн.574,5 тис. грн. у 2017 році (2 млн.122,1 тис.грн. у 2014 р.) Кількість виділених та освоєних бюджетних коштів на пільгове зубопротезування зростає. Збільшується і середня вартість однієї зубопротезної роботи, оскільки збільшується собівартість та зростає кількість осіб, що потребують зубного протезування із числа військовослужбовців та учасників АТО, які потребують більш складних та дороговартісних робіт.

Стоматологічні заклади області оснащені 422 стоматологічними установками, з них на первинному та вторинному рівнях – 400, третинному рівні – 22. Із загальної кількості установок 166, або 40% придбані за власні кошти лікарями-стоматологами та передані у безоплатне користування комунальним закладам. Таким чином, вдається осучаснювати матеріально-технічну базу служби в умовах обмеженого фінансування за рахунок позабюджетних надходжень.  Найбільше таких установок у Іршавському (43), Хустському (22) Тячівському (10) районах. Суттєве оновлення парку стоматологічних установок за останні роки відбувалося у період  державної Програми профілактики та лікування основних стоматологічних  захворювань на 2002 – 2007 роки та «Програми поліпшення стоматологічного здоров’я населення області на 2008 – 2012 роки». Так, за цей період у стоматологічні заклади області було придбано 142 сучасні стоматологічні установки, якими оновили заклади охорони здоров’я сільської місцевості та обладнали нові стоматологічні кабінети.  У 2017 році придбано за кошти обласного бюджету стоматологічного обладнання для обласної клінічної стоматологічної поліклініки, а саме: стоматологічна установка з кріслом пацієнта Zevadent Optimal 06 (127420 грн.), портативна бормашина Micro-NX 201 p з мікромотором (7258 грн.), камера для зберігання стерильного інструменту Панмед 1С (15282 грн.) Всього на суму 149,9 тис. грн.

Прес-служба Закарпатської облради

Вам також має сподобатись...